Výhody drevených okien a dverí

Zvuková izolácia

Moderné konštrukcie drevených okien a dverí poskytujú vynikajúcu zvukovú izoláciu. Profily dreva v spojení so špeciálnymi sklami dosahujú optimálne hodnoty zvukovej izolácie vo výške 29 až 41 dB.

Ochrana proti požiaru

Drevo si ako organický materiál v prípade požiaru zachováva svoju pevnosť a pri zuhoľnatení povrchu vznikne izolačná vrstva a drevo horí stále pomalšie do hĺbky. Nízky koeficient tepelnej vodivosti ihličnatých stromov 0,14 W/m2 K je pritom rozhodujúci.

Stabilita/pevnosť

Drevené eurookná vynikajú svojou stabilitou i pevnosťou vďaka zloženiu okenného hranol, ktorý sa skladá z troch vrstiev a je základným konštrukčným prvkom drevených eurookien. Okenné rámy sa prostredníctvom slnečného žiarenia zahrievajú až na 80°C. To nie je pre drevené rámy žiadny problém: Drevo má najnižší súčiniteľ diaľkovej rozťažnosti zo všetkých materiálov využívaných na výrobu okien a dverí!

Povrchová úprava

Na povrchovú úpravu výrobkov sú používané vodou riediteľné farby v širokej škále odtieňov. Náterový systém pozostáva zo štyroch fáz. V prvej fáze sa ponorí do základnej impregnačnej emulzie. V druhej fáze sa ponorí do tónovacej impregnácie, ktorá chráni pred pliesňami a hnilobou. Tretia fáza je medzivrstva, ktorá zaobalí drevo dokola a tým poskytuje optimálnu ochranu voči tečúcej vode, a vysokú paropriepustnost. Štvrtá vrstva je hrubovrstvý akrylátový lak s vynikajúcou odolnosťou voči poveternostnými podmienkami a UV žiareniu. Ich životnosť je 15-25 rokov. Vzhľadom k tomu, že sa drevo elektrostaticky nenabíja, nepriťahuje k sebe nečistoty a prach, a tým zabraňuje nadmernému znečisťovaniu.

Tepelná izolácia

Drevo poskytuje vynikajúcu tepelnú izoláciu, ktorá je vyjadrená hodnotou K a v prípade dreva to činí 1,4 až 1,6 W/m2 K. V spojení s izolačným sklom a dvojitým tesnením po celom obvode rámu vytvárajú príjemnú klímu v celom byte.

Životnosť

Materiál, konštrukcia a kvalita spracovania sú zárukou dlhej životnosti: Žiadny iný materiál nepreukazuje svoju životnosť presvedčivejším spôsobom ako drevo. Ešte dnes sa používajú okná a dvere, ktoré majú viac ako 100 rokov, aj keď boli vyrobené menej dokonalými metódami.